Jak vybrat kolečkové brusle aneb podle čeho vybírat?
Uvažujete o nákupu kolečkových bruslí? Pak pro Vás máme pár užitečných rad a doporučení. Na našem trhu můžete najít nepřeberné množství modelů a značek, s nabídkou opravdu kvalitních bruslí to už ale tak slavné není. Pokud si chcete ježdění na inlinech opravdu užít, sáhněte určitě po renomované značce. Asi se na mě budou někteří prodejci zlobit ale jiné značky než Rollerblade, Fila, K2, Roces a Powerslide v kategorii fitness bruslí raději nekupujte. Zdánlivě výhodnější cena jiných výrobců znamená zákonitě především horší kvalitu komponentů rozhodujících o jízdních vlastnostech, tedy hlavně ložisek a koleček a špatnou dostupnost náhradních dílů. Ceny značkových bruslí navíc už dnes nejsou nijak závratné.Slušné rekreační brusle se dnes dají ve slevách nebo výprodejích koupit už kolem 1500 korun. Napříklald na www.ski-sport.cz nabízejí Rollerblade Spiritblade 6 W. Při výběru konkrétního modelu je nejdříve potřeba zvážit k jakému účelu chcete brusle používat.
Vedle nejrozšířenější kategorie Fitness ( rekreační nebo výkonostní jízda na stezkách nebo vyhrazených tratích) existují také brusle pro závody, inline hokej, trikovou jízdu na U-rampách a skateparcích nebo tzv.Steet ( jízda po městských komunikacích, triky, slalom apod.)
Dále se budeme věnovat pouze kategorii fitness. V rámci ní dnes existuje celá řada bruslí, které se liší především velikostí ( průměrem) koleček, třídou ložisek, délkou a kvalitou rámu (nože).
Velikost koleček určuje rychlost jízdy a stabilitu, zkušenější a delší tratě vyznávající jezdci dnes volí větší průměry 90-110mm, začátečníci a příležitostní bruslaři průměr 78 – 84mm. Menší kolečka se s vyjímkou dětských bruslí už v této kategorii takřka neobjevují. A jaká zvolit ložiska? U výše uvedených značek máte jistotu, že vámi vybraný model má tyto komponenty kvalitní a to ať už označené škálou ABEC, SG případně jinak. Pozor na “vysoký abec” u ložisek neznačkových bruslí! Norma ABEC (určuje maximální povolenou rozměrovou odchylku vnitřního a vnějšího kroužku od průmyslového vzoru - čím vyšší ABEC tím přesnější ložisko) neříká nic o kvalitě maziva, druhu zatěsnění, kvalitě opracování oběžných drah či použité oceli. Celková kvalita a životnost ložiska závisí na všech uvedených parametrech. Rám (nůž, chassis) sloužící k uchycení koleček je vyroben buď z plastů, kompozitů nebo slitin kovů. Vyšší třídy mají rámy kovové, které jsou více odolné vůči deformacím a mají i vyšší nosnost. Délka a tvar rámu má vliv na držení stopy v odrazu, vodivost a manévrovatelnost bruslí. Samotná bota pak musí především dobře padnout na vaši nohu. Použitý materiál, systém šněrování a přezek, způsob odvětrání případně tlumení vibrací pak odpovídá ceně a kvalitě bruslí. Velikost vyberte co nejpřesněji – ne větší ! Brusle zkoušejte vždy plně zašněrované a upnuté přezkami, ve stoje a s mírným náklekem do holení.
Dětské fitness brusle jsou převážně osazovány kolečky o průměru 72 – 76 mm, větší kolečka už výrazně zhoršují stabilitu. Ta je pro mladé začínající bruslaře nejdůležitější. Nekupujte dítěti brusle větší než je jeho aktuální velikost! Ve velkých bruslích se špatně drží boční stabilita a mohou způsobit nežádoucí pády i zranění. S ohledem na kvalitu komponentů sáhněte opět raději po osvědčených značkách. Vzhledem k možnosti úpravy velikosti bruslí (o 3-4 čísla) se vám vyšší pořizovací cena bohatě vrátí v jejich bezúdržbovosti i životnosti.
.Výbornou a osvědčenou volbou jsou např. posuvné brusle Rollerblade řady Micro nebo Spitfire vyráběné ve třech velikostních rozpětích a jsou k dispozici také ve verzi Combo se sadou chráničů a Cube se sadou chráničů včetně helmy.
Dívčí a chlapecké brusle se od sebe liší pouze designem Tady už záleží na vkusu a požadavcích zákazníka.
Nejen u dětí dbejte na používání chráničů zápěstí, kolen, loktů (případně páteře a beder) a ochranné helmy. Ta se nijak výrazně neliší od helmy cyklistické. Kvalitní skate helmy lze koupit za rozumné ceny např. zde https://www.ski-sport.cz/?cat=875&sp=458